Jakie buty zimowe będą najlepsze dla Twojego dziecka

2021-11-10
Jakie buty zimowe będą najlepsze dla Twojego dziecka

Jak fason butów zimowych będzie odpowiedni w góry, a jaki do miasta? Jakie ocieplenie zabezpieczy stópkę dziecka przed chłodem, przepoceniem i przemoknięciem? Jaką grubość powinna mieć podeszwa?

W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przed zakupem dziecięcego obuwia zimowego.

Jakie ocieplenie butów zimowych wybrać?

Przed zakupem zimowego obuwia, koniecznie sprawdźmy jego wyściółkę. Futerko czy kożuch pojawiający się na cholewce lub języku buta wcale nie oznacza, że wnętrze również jest nim wyłożone. Mogą być to wyłącznie elementy estetyczne.

Ale jaka wyściółka najlepiej spełni swoją funkcję? W butach na zimę szukajmy przede wszystkim naturalnych surowców - wełny owczej, skóry jagnięcej lub futerka jenota. Materiały pochodzenia zwierzęcego zapewniają stopom optymalną temperaturę, chroniąc je przed przemarzaniem. Jednocześnie to właśnie one pozwalają skórze oddychać, chronią przed przepoceniem i neutralizują nieprzyjemne zapachy. Weganie powinni z kolei rozważyć filcowe wkładki, które zapewniają ciepło i ochronę przed przepoceniem. Warto jednak pamiętać, że nie sprawdzają się podczas siarczystych mrozów.

Na rynku dostępne są również buty ocieplane poliestrowym barankiem oraz syntetycznym futerkiem. Warto jednak pamiętać, że takie surowce często doprowadzają do przepacania się stopy, nie gwarantując jednocześnie dobrej izolacji termicznej. We wnętrzu takiego obuwia rozwijać się mogą drożdżaki, pleśnie i bakterie, czego konsekwencją są przykre zapachy.

Jeżeli obuwie zimowe nie posiada ocieplenia lub jest wyścielone syntetycznymi materiałami, polecamy rozważyć zakup wkładek – z wełny owczej, skóry jagnięcej lub z frotte/wełny połączonej od spodu z folią aluminiową.

Z jakiego materiału powinny być wykonane buty zimowe?

Ciepłe, nieprzemakalne buty zimowe to jednak nie tylko wyściółka, ale również materiał zewnętrzny. Niezwykle trwałym i jednocześnie chroniącym przed zimnem surowcem jest naturalna skóra. Odpowiednio zaimpregnowana skóra chroni but przed przemakaniem, a przy tym pozwala stopie oddychać.

Alternatywą jest zamsz wysokiej jakości, który także jest trwałym surowcem. Odpowiednia impregnacja tego materiału sprawi, że but nie przemoknie zbyt szybko. Minusem zamszu jest duża trudność w utrzymaniu go w czystości.

Warto rozważyć także buty wykonane z wysokiej jakości tworzyw z dodatkową membraną np. NEO DRY, Gore-Tex czy Sympatex Reflexion. Takie materiały chronią stopę przed przemakaniem i jednocześnie zapewniają odpowiednią wentylację.

Jaka podeszwa w zimowych butach dla dziecka?

Podeszwa w butach na zimę powinna mieć minimum 15 mm, ponieważ dopiero wtedy faktycznie pełni funkcję izolatora chroniącego stopę przed zimnem. Warto zwrócić uwagę również na surowiec, z jakiego została wykonana. Zimą najlepiej sprawdzi się kauczuk lub guma. Te dwa materiały zapewniają dobrą przyczepność do podłoża, wpisując się tym samym w kategorię podeszew antypoślizgowych. Nie bez znaczenia jest także wycięty bieżnik, ponieważ „chropowata” powierzchnia zapewni dodatkową stabilizację.

Jaki rodzaj dziecięcych butów zimowych wybrać?

Rodzaj zimowego obuwia powinien być uzależniony od aktywności naszych pociech oraz warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. W mieście rekomendowane są inne buty niż w górach, a siarczyste mrozy i śnieg narzucać będą inne rozwiązania niż plucha i dodatnie temperatury. Po jakie buty zimowe sięgnąć, gdy wybieramy się na wycieczkę trekkingową, a jakie podczas spaceru po parku?

Zimowe obuwie miejskie

Śniegowce to nieprzemakalne, ocieplane buty z cholewką o wysokim profilu. Zgodną ze swoją nazwą, ich najważniejszą funkcją jest ochrona stóp przed śniegiem. Z reguły mają rowkowaną podeszwę na koturnie wykonaną z termoplastycznej gumy, która chroni przed przemarzaniem oraz ścieraniem bieżnika. W ich budowie nie może zabraknąć również wodoodpornej membrany i ciepłej wyściółki. Nierzadko w ich konstrukcji znaleźć można także szeroki język, który zabezpiecza przed wpadaniem śniegu do wnętrza buta. W śniegowcach pojawia się również gumowy otok, który ma nie tylko walor estetyczny, ale i ochronny.

Śniegowce sprawdzają się wtedy, gdy mamy do czynienia z wysokim śniegiem i zaspami. Warto zakładać je maluchom na czas zabawy w parku, w lesie czy na podwórku.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem śniegowców?

  • czy język dobrze zabezpiecza stopę przed wpadaniem śniegu,
  • czy cholewka jest wysoka i dopasowana do dziecięcej nogi,
  • czy podeszwa jest odpowiednio gruba i posiada rowki,
  • czy but wykonany jest z wodoodpornego materiału,
  • czy śniegowiec posiada wyściółkę z naturalnej tkaniny,
  • z jakim zapięciem/wiązaniem mamy do czynienia (w przypadku najmłodszych polecamy rzepy, z kolei u starszych dzieci sprawdzą się sznurowadła).

Trzewiki to rodzaj obuwia z cholewką do kostek i sznurowadłami. Takie buty posiadają również trwałą i twardą zelówkę, która może obejmować przednią lub całą powierzchnię podeszwy. Dzięki obecności tego kawałka skóry czy gumy, który można wymieniać po jego zużyciu, stopy chronione są przed wodą i śniegiem. W trzewikach z niższej półki zelówka może nie występować wcale, ale pamiętamy, że możemy dodać ten element u szewca.

Zimowe trzewiki fantastycznie sprawdzają się w mieście, ponieważ są lżejsze od traperów i butów trekkingowych, ale jednocześnie chronią stopę przed zimnem i przemakaniem.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem trzewików?

  • czy but posiada zelówkę,
  • czy bieżnik ma rowki,
  • czy trzewik posiada ocieplenie z naturalnej tkaniny.

Kozaki to buty z wysoką cholewką sięgającą przed lub za kolano. Z uwagi na swoją wysokość i ocieplaną wyściółkę, noszone są w jesienno-zimowych miesiącach. Chronią przed chłodem zarówno stopę, jak i łydki. Świetnie sprawdzają się w mieście, jednak nie są polecane w góry. Pamiętajmy także, że kozaki powinny być przymierzane ze spodniami, aby dobrze ocenić szerokość cholewki.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kozaków?

  • czy cholewka obuwia jest na tyle szeroka, aby buty mogły być noszone zarówno do rajstop, jak i spodni,
  • czy podeszwa ma minimum 1,5 cm i rowkowania (w kozakach często pojawia się płaska, pozbawiona rowków powierzchnia, która nie sprawdzi się na ośnieżonych i oblodzonych trasach),
  • czy kozaki posiadają wyściółkę z naturalnej tkaniny.

Zimowe obuwie w góry

Trapery/pionierki posiadają cholewkę sięgającą za kostkę i głębokie żłobienia na podeszwie. Ponadto ten rodzaj obuwia jest wiązany na sznurowadła i najczęściej wykonany z naturalnej skóry. To bardzo solidne buty, które rekomendowane są przede wszystkim w terenie, do uprawiania turystyki. W mieście mogą być jednak zbyt ciężkie i toporne. Z uwagi na to, że często nie posiadają ocieplanej wyściółki, rekomendowane są przede wszystkim podczas dodatnich temperatur. W chłodniejsze dni warto rozważyć włożenie wkładki z wełny owczej oraz założenie skarpetek chłopięcych/skarpetek dziewczęcych wykonanych z naturalnych tkanin (bawełny/wełny).

Buty trekkingowe posiadają wodo i wiatroodporne membrany oraz antypoślizgowe podeszwy. Z uwagi na ich mocną budowę sprawdzają się przede wszystkim w terenie - szczególnie podczas wyjątkowo trudnych tras i niesprzyjających warunków atmosferycznych.

pixel